Dachówka czy blachodachówka - które z pokryć okaże się najlepsze?
Budownictwo

Dachówka czy blachodachówka - które z pokryć okaże się najlepsze?

Pokrycie dachowe należy do grupy tych elementów, których nie wymienia się na co dzień, a jego obecność potrafi całkowicie wpłynąć na estetykę budynku. Nikogo więc nie dziwi fakt, że inwestorzy posiadają spory ból głowy w kontekście wyboru ich odpowiedniego kształtu, materiału czy koloru.  

Aktualnie, pod lupę weźmiemy dwa najczęściej występujące pokrycia dachowe, o które zabiega większość osób budujących dom. Mowa tutaj oczywiście o dachówkach ceramicznych bądź cementowych, a także o blachodachówkach. Czym różnią się od siebie te pokrycia? Czy faktycznie są takim dobrym rozwiązaniem, jak się je opisuje? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej.  

Czym są poszczególne pokrycia? 

Zanim w ogóle przejdziemy do opisywania i porównywania cech powyższych produktów, warto przytoczyć w ogóle czym one są. Choć nazwa w każdym z przypadków mówi sama za siebie, to lepiej dokładnie, krok po kroku omówić metody ich powstawania. Dachówka ceramiczna i cementowa, pomimo różniącego się od siebie sposobu wykonania, prezentuje bardzo zbliżone do siebie właściwości. Stąd też można powiedzieć, że pokrycia te zestawiamy ze sobą jako jedność.  

Ceramika jest oczywiście tworzona z gliny. Materiał ten, wraz z innymi dodatkami wypala się i kształtuje w celu nadania odpowiedniej formy. Odnośnie dachówek betonowych, proces ten różni się do momentu kształtowania. Ich wykonywanie odbywa się przy użyciu cementu, piasku, barwnika i wody.  

Omówiliśmy już dwa modne pokrycia dachowe, z czego zostaje nam jeszcze jedno, będące dla wyżej wymienionych największą konkurencją. Mowa oczywiście o blachodachówce. Pokrycie to wykonuje się z blachy profilowanej o stalowym bądź aluminiowym rdzeniu. Na powierzchnię nakładana jest powłoka antykorozyjna bądź posypka żywiczna. 

Dachówka czy blachodachówka - które z pokryć okaże się najlepsze?  

Jakość, a cena – co będzie lepszym wyborem? 

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dachówki ceramiczne i betonowe są zdecydowanie droższą opcją niż blachodachówki. Ich żywotność i trwałość, szacuje się na około 100 lat, podczas gdy blachodachówka jest w stanie wytrzymać 50 lat. Mało kto jednak sprawdza, czy te optymistyczne prognozy biorą pod uwagę żywotność przy pełnej sprawności. Niestety, niektóre dachówki zaczynają pękać już zdecydowanie wcześniej. 

Niezależnie od tego, czy wybieranym przez nas materiałem jest blachodachówka, czy innego rodzaju blacha dachowa to każda z nich posiada bardzo zbliżone do siebie właściwości. Dostępny jest tutaj szeroki wybór w kontekście kształtu, koloru, grubości blachy czy rodzaju powłoki. Przy wyborze zwykłej dachówki mamy możliwość wybrania wyłącznie kształtu i koloru.  

Jak poszczególne materiały radzą sobie na dachu? 

Wszystkie wyżej wymienione trendy dekarskie 2022 posiadają swoje zarówno wady, jak i zalety. Z reguły, blachodachówka jest podatna na nagrzewanie się i ma bardzo niską izolację akustyczną. Pomimo przypiętej do niej łatki, producenci opracowali posypkę żywiczną, uniemożliwiającą rozchodzenie się drgań po materiale, wywołanych np. deszczem.  

Wiele plusów materiałów blaszanych znajdziemy natomiast po stronie montażu i obciążenia więźby. Arkusz blachodachówki waży około 4 kg i przeznaczony jest do bardzo szybkiego montażu. Nie można powiedzieć tego samego o dachówkach ceramicznych bądź betonowych. Metr kwadratowy tego pokrycia może wynosić nawet 80 kg. Konieczne jest więc w tym przypadku dokładne umacnianie więźby dachowej, co ciągnie za sobą niesamowite koszty i obowiązek montowania dodatkowych słupów, ograniczających miejsce na poddaszu. 

Żaden z materiałów nie ma raczej problemu z gwałtowną zmianą temperatur czy z podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Inwestorzy obawiają się wyboru blachodachówki przez wzgląd na korozję. Uspokajamy jednak, że każde pokrycie z blachy jest odpowiednio przed nią zabezpieczone, co pozwoli wytrzymać na dachu długie lata. 

Zobacz więcej podobnych postów